Dlaczego warto prowadzić biznes w Niemczech?

Dlaczego warto prowadzić biznes w Niemczech?

Wywiad z Piotrem Winiarskim – prezesem TradeOffice24.com GmbH(Red.) Jest Pan założycielem i prezesem firmy TradeOffice24.com. Proszę w kilku słowach przedstawić historię powstania firmy, zdefiniować obszar działalności, swoją pozycję na rynku oferowanych usług oraz scharakteryzować swojego klienta. 

(PW)  Spółka powstała w roku 2000,czyli jeszcze zanim Polska była członkiem UE. Zależało nam na tym żeby  polskie firmy były przygotowane na konkurencję w UE. Wspieramy firmę we wszystkich etapach działalności i to odróżnia nas od innych firm consultigowych, które ograniczają się do doradztwa prawnego i podatkowego. Naszym zdaniem sztuką nie jest otworzyć spółke w Niemczech i potem stwierdzić, ze nie ma dla moich towarów/usług, miejsca na tym rynku. Pierwszym etpem jest rozmowa z klientem, analiza ryku docelowego, zdefiniowanie kanałów dystrybucji i test ryku dla  towarow/uslug klienta. Kolejnym krokiem jest np. decyzja o otwarciu spółki, czyli doradztwo prawne i podatkowe. Towarzyszymy tez naszym klientom na etapie prowdzenia działalnści oferując kompleksowy serwis biznesowy łącznie z adresem na terenie Niemiec. Reasumując oferujemy prócz standardowych usług prawnych i podatkowych, zawansowaną wiedzę w zakresie  marketingu międzynarodowego, z punktem ciężkości marketingu dla towarów i usług w dziedzinie technologii i innowacji. Mówiąc inaczej: wyspecjalizowaliśmy się w marketingu wysoce skomplikowanych usług i towarów zaprojektowanych przez inżynierów.

Jest Pan częstym gościem wydarzeń, w których uczestniczy Polonia z różnych stron Świata. Pańska firma od wielu lat oferuje szeroki zakres usług dla polskich i polonijnych przedsiębiorców zainteresowanych głównie rynkiem niemieckojęzycznym. W czym kierowana przez Pana firma może im pomóc, jakie usługi najczęściej zlecają, co stanowi dla nich największą barierę i zagrożenie  w ich ekspansji? 

(PW)  Naszymi klientami sa zarówno firmy z branż dóbr inwestycyjnych jak i dóbr konsumpcyjnych. Przez naszą wiedzę inżynierską w połączeniu z ekspertyzą marketingową potrafimy wprowadzac na rynek niemiecki produkty i usługi z branż  zaawansowanych technologii. Dzięki naszym usługom przedsiebiorcy otrzymują specjalistyczną i profesjonalną wiedzę na temat rynku niemieckiego co pozwala uniknąć wielu błędów, a co za tym idzie zbędnych kosztów i straty czasu.

Nasza działalność gospodarcza, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem postrzegamy zgodnie ze słowami Kardynala Stefana Wyszyńskiego ( beatyfikacja 12.09.2021 ), który wzywał, by praca ludzka była wykonywana jako współudział w Bożym dziele stwarzania świata. Świadomi jesteśmy społecznej odpowiedzialności biznesu. Doceniamy potencjał ludzkiej współpracy, a przez to powstajace zjawisko synergii, gdyż współpraca daje  niespodziewanie duże rezultaty, wielką wartość dodaną.

Czy może Pan podać kilka przykładów polskich lub polonijnych firm, które dzięki wsparciu TradeOffice24.com osiągnęły sukces rynkowy na terenie Niemiec, Austrii, Szwajcarii?

Jest wiele takich firm, ale podam te najbadziej spektakularne. Firma z branży energetycznej realizuje zlecenia dla Deutsche Bahn. Pierwsze profesjonalnie zrealizowane zlecenie skutkowało długofalową współpracą na rynku niemieckim. Kolejnym przykładem są firmy z branży telekomunikacyjnej. Myślę, że śmiało mogę powiedzieć, że bez polskich firm nie mielibyśmy w Niemczech internetu z infrastruktury światłowodowej. Czyli znowu współpraca na wysokim poziomie, bo z Deutsche Telekom. W centrum Berlina duże inwestycje budowlane realizowane są przez naszych klientów, polskie małe i średnie firmy budowlane.

Firmy E-Commerce, agencje reklamowe, firmy handlowe, zawansowane technologie, IT, transportowe i moglbym jeszcze długo wyliczać. Cześć tych firm ma swoje osobowości prawne w Niemczech, niektóre firmy świadczą swoje usługi w ramach wolności świadczenia usług, delegują pracowników. Nasza rola polega na tym, by firma oferowala swoje towary i/lub usługi na najdogodniejszych dla niej warunkach. Nie zawsze trzeba przecież inwestować w firmę w Niemczech.

Staramy sie wspierać firmy żeby osiągnęły większy zysk, ale na zakończenie chciałbym przytoczyć słowa benedyktyna Anselma Grüna „Człowiek pozbawiony wartości, staje się bez- wartościowy, a ta bezwartościowość przytłacza”. Warto o tym pamiętać, gdyż to benedyktyni w dużym stopniu utworzyli Europe wpajając zasadę „ora et labora”, czyli dobrej pracy opartej na rozwoju duchowym.

Dziękuję za rozmowę, życzę dalszych sukcesów oraz udanych obrad i wielu interesujących kontaktów nawiązanych w trakcie VI Forum Gospodarczego Polonii Świata w Tarnowie.

(AW/FGPŚ)

KONTAKT

Skontaktuj się z nami


Organizator - PEGAZ

Tel. +48 502 303 293 e-mail: kontakt@polishbusiness.biz www.gopolonia.org

Partner - Urząd Miasta Tarnowa

tel. +48 14 68 82 820,
e-mail:
wrg@umt.tarnow.pl
www.tarnow.pl